W 2005 r. Sejm RP uchwalił szereg kolejnych zmian w ustawie z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, mających na celu głównie jej „wyczyszczenie”. Niektóre z wprowadzonych korekt charakteryzują się także istotną wartością merytoryczną.

Już na początku ustawy1, w art. 3 dotyczącym nazewnictwa stosowanego w Prawie budowlanym, doprecyzowano pojęcie „przebudowa”, co ma niebagatelną wartość dla dalszych postanowień ustawy. „Przebudowa” zdefiniowana została jako wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, bez zmiany powierzchni zabudowy i jego wymiarów gabarytowych. Przebudowa dróg może dotyczyć również zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego. Przez remont należy natomiast rozumieć roboty budowlane polegające na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie takie, które stanowią bieżącą konserwację.

Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie
Dla osób parających się budownictwem duże znaczenie ma zmiana przepisów rozdziału 2, regulującego zasady przyznawania uprawnień budowlanych. Zgodnie z obowiązującym obecnie art. 14, podwyższone zostały wymagania kwalifikacyjne dla osób ubiegających się o takie uprawnienia. Do projektowania bez ograniczeń i sprawdzania ...