Borowina jest biologicznie czynnym rodzajem torfu leczniczego (balneologicznego), powstałego na obszarze torfowisk wysokich z obumarłej roślinności bagiennej1. Zaliczana jest do peloidów, czyli dennych osadów wód, złożonych z resztek organicznych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, zawierających duże stężenia soli mineralnych2.

Obecnie wydobycie borowiny odbywa się mechanicznie. Po ukończeniu tego procesu borowina w postaci półproduktu przewożona jest do zakładów przyrodoleczniczych i tu ostatecznie przygotowuje się ją do zabiegów.
Aktualnie do grupy torfowisk uznanych za przydatne dla celów leczniczych zaliczono 14 złóż o ogólnej powierzchni 454 ha i powierzchni bilansowej 336 ha3,4. Borowina charakteryzuje się wysokim stopniem rozkładu roślinności bagiennej, zawiera makro i mikroelementy. W jej skład wchodzą m.in. jony litu, sodu, potasu, wapnia, magnezu, miedzi, manganu, molibdenu, cynku, żelaza, selenu, strontu, bromu, jodu, fosforu i siarki. Zawiera też kwasy huminowe, które obejmują trzy rodzaje związków o budowie cyklicznej: kwas humusowy, kwas hymatomelanowy oraz kwas fulwonowy. W borowinie znajdują się także związki organiczne i mineralne1.



Polskie SPA
Borowina jest powszechnie stosowana m.in. w zakładach przyrodoleczniczych, sanatoriach i gabinetach kosmetycznych. S...