W pierwszej części artykułu zostanie zaprezentowana charakterystyka oraz sposób zagospodarowania zużytych ogniw galwanicznych drugiego rodzaju (odwracalnych), czyli akumulatorów: kwasowo-ołowiowych (Pb), niklowo-kadmowych (NiCd), natomiast w drugiej akumulatorów niklowo-wodorkowych (NiMH).

Stosowane obecnie źródła energii można podzielić na trzy zasadnicze grupy. Tworzą je ogniwa: pierwszego rodzaju (pierwotne, nieodwracalnie wykorzystujące proces elektrochemiczny), drugiego rodzaju, tzw. odwracalne, wykorzystujące odwracalnie proces elektrochemiczny (inaczej akumulatory), oraz paliwowe (elektrochemicznie spalające paliwa). Jeżeli procesy zachodzące w ogniwie są odwracalne, czyli po zakończonym okresie rozładowania wytworzone produkty możemy za pomocą zewnętrznego źródła prądu przeprowadzić z powrotem w substraty i uzyskać stan wyjściowy ogniwa, to wtedy jest to ogniwo odwracalne – akumulator. Nazywane są też ładowalnymi.

Akumulator ołowiowo-kwasowy Pb
Jest to rodzaj akumulatora energii elektrycznej z elektrodami wykonanymi z ołowiu (Pb) i tlenku ołowiu (PbO2), w którym elektrolitem jest 37-procentowy roztwór kwasu siarkowego. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w motoryzacji jako źródło energii dla rozrusznika i innych urządzeń elektrycznych w samochodz...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?