Zainstalowana moc elektrowni wiatrowych w Polsce i Niemczech
Produkcja energii ze źródeł odnawialnych w Polsce zaczęła rozwijać się na większą skalę po 2005 r., kiedy wprowadzono kwotowy system wsparcia w postaci zielonych certyfikatów.
W okresie tym szybko wzrosły również ceny energii ? ponad dwukrotnie w latach 2005-2009. Wśród inwestycji OZE w 2015 r. w stosunku do 2005 r. największy przyrost mocy nastąpił w energetyce wiatrowej ? o 4,1 GW, co oznacza 50-krotny wzrost. Natomiast w sektorze biogazu był on sześciokrotny, a w przypadku biomasy pięciokrotny. W początkowym okresie w elektrownie wiatrowe inwestowali tylko najodważniejsi przedsiębiorcy niepubliczni, przy praktycznym braku zainteresowania ze strony dużych, państwowych spółek energetyki zawodowej.
Po przyjęciu w grudniu 2008 r. pakietu klimatyczno-energetycznego Unii Europejskiej, przy utrzymujących się wysokich cenach energii i równoległej waloryzacji opłaty zastępczej, również spółki publiczne uznały, że warunki do inwestowania w energetykę wiatrową stały się bardziej atrakcyjne, co zaowocowało utrzymaniem wysokiej dynamiki powstawania nowych mocy produkcyjnych (średniorocznie ok. 50% w stosunku do wolumenu bazowego).
Rynek niemiecki
W Niemczech energetyka wiatrowa zaczęła się rozwijać dużo wcześniej, a w 1991 r. wprowadzono pierwszy system wsparcia i gwarancje dostępu do sieci elektroenergetycznej dla energii produkowanej z OZE. Wdrożenie w 2000 r. tzw. taryf gwarantowanych spowodowało gwałtow...