Kontynuując temat prawnych warunków gospodarowania odpadami medycznymi i weterynaryjnymi, należy odnieść się przede wszystkim do zmian dokonanych ostatnio w art. 42 ust. 1a ustawy o odpadach.
 
Artykuł ten ma obecnie brzmienie: „Zakazuje się unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych lub zakaźnych odpadów weterynaryjnych innymi metodami niż te, które prowadzą do obniżenia zawartości ogólnego węgla organicznego do 5% w tych odpadach. Zakazuje się unieszkodliwiania tych odpadów przez ich współspalanie”.
 
Już bez nakazu spalania
Zmiany te zostały wprowadzone w marcu 2010 r. (Ustawa z 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o odpadach i niektórych innych ustaw – DzU nr 28, poz. 145). Aktualnie nie obowiązuje więc już bezwzględny nakaz spalania takich odpadów w spalarniach. Użycie terminu „spalarnia” wskazywało jednoznacznie, że zabronione było współspalanie. Ustęp 1a obecnie potwierdza to expressis verbis. Dopuszcza się natomiast użycie innych metod unieszkodliwiania – pod warunkiem, że prowadzi to do obniżenia zawartości ogólnego węgla organicznego do 5%. Dotyczy to wszystkich możliwych metod. Posiadacz odpadów nie będzie jednak oceniał tego samodzielnie. Dopuszczone do stosowania metody unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych i weteryn...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?