Zamówienie z wolnej ręki to tryb udzielenia zamówienia publicznego po negocjacjach tylko z jednym wykonawcą. Jednak można z niego skorzystać jedynie wtedy, gdy zachodzi co najmniej jedna z siedmiu przesłanek określonych w art. 67 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych.

Według art. 67 ust. 1 pkt 3 ustawy, zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli ze względu na wyjątkową sytuację wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia, a nie można zachować terminów określonych dla innych trybów udzielenia zamówienia.
Jednym z podstawowych problemów jest odróżnienie „wyjątkowej sytuacji” od „pilnej sytuacji”. Gdy niezbędne jest pilne zrealizowanie zamówienia, zamawiający powinien rozważyć możliwość negocjacji bez ogłoszenia w oparciu o art. 62 ust. 1 pkt 4 ustawy. Zgodnie z tym artykułem, zamawiający może udzielić zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia, jeżeli ze względu na pilną potrzebę udzielenia zamówienia (bez przyczyn leżących po stronie zamawiającego), której wcześniej nie można było przewidzieć, nie można zachować terminów przetargu nieograniczonego, przetargu ograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem. Jedynym ograniczeniem czasowym jest w tym przypadku obowiązek przeprowadzenia postępowania w sposób gwarantujący zachowanie uczciwej konkurencji, co oznacza, iż zamawiający powinien wyznaczyć terminy umożliwiające oferentom ewentualne skorzystanie ze środków odwoławczych.
Udzielen...