Zanieczyszczanie wód powierzchniowych ma historię tak długą jak sama cywilizacja. Zmieniają się jednak znaczenie zanieczyszczeń, narzędzia ich kontroli, a także zasób wiedzy, jaką ludzie dysponują na ten temat.

Badania jakości wód powierzchniowych prowadzi się od setek lat w wielu miejscach na świecie, nie tylko w celach kontroli ich bezpieczeństwa. Dzięki przyjęciu przez Polskę legislacji Unii Europejskiej wdrażana jest Ramowa Dyrektywa Wodna (RDW), która kładzie szczególny nacisk na jakość wód. Powstała ona po to, by kraje członkowskie mogły w skoordynowany, niezależny od granic sposób poprawiać jakość środowiska wodnego.

Zanieczyszczenia w wodzie
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę na wiele źródeł zanieczyszczeń. Są to z pewnością patogeny ze ścieków: bakterie, parazyty, wirusy. Ich zawartość w wodach powierzchniowych zależy przede wszystkim od jakości systemu zbierania i oczyszczania ścieków. Jeśli jest on niewydajny, staje się wrażliwy na gęstość zaludnienia, stan zdrowia mieszkańców, zawartość odchodów oraz ich drogi do środowiska naturalnego. Istotne stają się również wpływ wód opadowych oraz częstość wykorzystywania przelewów burzowych z kanalizacji ogólnospławnej. Oczywiście, wiele złego może uczynić brak odpowiedniego zagospodarowania ścieków ze statków, plaż i szamb.
Kolejną istotną grupą są zanieczyszczenia odzwierzęce, pochodzące od zwierząt dzikich, hodowlanych i domowych....