Polskie ośrodki badawcze pracują nad metodami monitoringu czystości wody i nowoczesnymi metodami jej oczyszczania. Efekty ich prac są wdrażane w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych. 

Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zajmuje się opracowywaniem metod biomonitoringu wody. Organizmy, które najlepiej informują nas o stanie jej zanieczyszczeń, to rośliny wyższe, bezkręgowce, bakterie, glony i ryby. Poznańscy naukowcy prowadzą  badania na roślinach naczyniowych, dotyczące głównie eutrofizacji wód stojących i rzek. Opracowali metodę oceny rzek, w której wykorzystuje się rośliny wodne jako bioindykatory ich stanu ekologicznego.
? Sprawdzamy skład gatunkowy, jaki rozwija się w rzekach; na jego podstawie określa się klasę stanu ekologicznego rzek, strumieni i potoków górskich ? mówi profesor Krzysztof Szoszkiewicz, kierownik Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Badania można także prowadzić, pobierając próby różnych organizmów wodnych i oznaczając je w warunkach laboratoryjnych.
Znanym od lat bioindykatorem są małże. Wykorzystuje się je na ujęciach wody pitnej. ? Jest to metoda bardzo obiecująca, pozwalająca zagwarantować odpowiednią jakość wody. W stacjach badawczych, oczywiście, działają laboratoria, które badają konkretne zanieczyszczenia, jednak nie ma możliwości, by analizować metodami instrumentalnymi non stop wszystkie substancje...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?