Zapomniane zielone ciepło
Wzrost cen surowców energetycznych, polityka klimatyczna Unii oraz przede wszystkim chęć ochrony środowiska i redukcji emisji CO2 przyczyniają się do wzrostu popularności zielonej energii w Polsce. Z roku na rok udział OZE w bilansie energetycznym systematycznie wzrasta i coraz głośniej mówi się o jej zaletach i możliwościach, w szczególności w kontekście przydomowych mikroinstalacji.
Najistotniejszą sprawą w ustawie OZE jest poprawka dotycząca wsparcia prosumentów w postaci gwarantowanych taryf (FiT) przy produkcji energii elektrycznej w nowo budowanych mikroinstalacjach i małych instalacjach OZE.
Niewątpliwie cieszy fakt, że wreszcie w Polsce pojawiły się kolejne mechanizmy wspierające rozwój energetyki odnawialnej. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że zarówno ustawa, jak i program Prosument wspierają przede wszystkim rozwój instalacji służących do produkcji energii elektrycznej, a nie cieplnej. Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne, w jakich się znajdujemy, to właśnie ogrzewanie domu wraz z pozyskiwaniem ciepłej wody użytkowej generują większość rocznych kosztów eksploatacji domu (ok. 70 - 80%).
Dzięki przeprowadzonemu w latach 2010-2014 programowi, zapewniającemu 45-procentową dotację na kolektory słoneczne, tysiące polskich domów produkuje dziś zielone ciepło. Niestety, wraz z zakończeniem programu, sprzedaż kolektorów sło...