Zarząd Gospodarki Odpadami we Wrocławiu to połączenie tradycji w dziedzinie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta z profesjonalnym, nowoczesnym i proekologicznym systemem zarządzania. Został powołany w lipcu 1995 roku uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia, a w 1998 r. przekształcony w jednostkę budżetową, której głównym celem było stworzenie systemu gospodarki odpadami i koordynacja podmiotów uczestniczących w tym systemie.

Pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów

Statutowym zadaniem Zarządu jest nadzorowanie gospodarki odpadami we Wrocławiu, realizacja zadań z infrastruktury komunalnej, czystości miasta oraz ochrony środowiska. Przedmiotem działalności jednostki jest zarządzanie systemem usuwania
i unieszkodliwiania odpadów, zarządzanie obiektami do unieszkodliwiania odpadów, wprowadzanie i wdrażanie systemu recyklingu odpadów, nadzór nad utrzymaniem czystości
i porządku w mieście, koordynacja przedsięwzięć inwestycyjnych dotyczących gospodarki odpadami. Prace wykonawcze są prowadzone w systemie umów cywilno-prawnych, zgodnie
z ustawą Prawo zamówień publicznych oraz obowiązującymi w tym zakresie przepisami miejscowymi miasta Wrocławia. W swoich działaniach ZGO kieruje się przede wszystkim aspektami ochrony środowiska, z uwzględnieniem wykonywania zadań gminy wynikających z Ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz określonych Ustawą o odpadach z 27 kwietnia 2001 roku.


Najważniejsze zadania

Głównym celem Zarządu Gospodarki Odpadami jest ograniczanie uciążliwości dla środowiska wynikającej z powstawania, zagospodarowania oraz unieszkodliwiania odpadów. W trosce o środowisko naturalne oraz zmniejszenie ilości odpadów kierowanych na składowiska, Zarząd Gospodarki Odpadami wprowadza i systematycznie rozwija system selektywnej zbiórki odpadów. Zaczynając od niespełna 200 pojemników i pierwszego odzysku surowców wtórnych, w pierwszej połowie bieżącego roku osiągnięto efekt w postaci ponad 540 sztuk pojemników rozstawionych na terenie Wrocławia.
Zbiórka obejmuje trzy frakcje odpadów: szkło białe i kolorowe, makulaturę
i tworzywa sztuczne. Pojemniki rozstawione są przy osłonach śmietnikowych, na chodnikach przy szlakach komunikacyjnych oraz placówkach oświatowych.

Ilość zebranych surowców wtórnych w latach 2000-2005 r.
Lp.
Rodzaj odpadu
Zebrano w [Mg]
2000 r.
2001 r.
2002 r.
2003 r.
2004 r.
I-VI 2005 r.
1
Papier i tektura
7,16
0,53
1,6
2
Metale
8,14
0,59
7,24
4,44
5,84
3
Szkło mieszane
666,56
822,05
796,31
1103,98
1038,04
591,12
4
Tworzywa szt.
72,25
235,42
65,4
180,49
137,85
95,96
5
Baterie
3,1
1,98
Suma
746,95
1058,06
876,11
1289,435
1186,426
689,06


Dzięki osiągniętym rezultatom (tabela) Wrocław znajduje się w czołówce miast
o najlepiej funkcjonującym systemie selektywnej zbiórki. Uznaniem sukcesu Zarządu w tej dziedzinie było przyznane w 2004 r. wyróżnienie w ogólnopolskim Konkursie o Puchar Recyklingu.

„Dzikie wysypisko” przy ul. Kętrzyńskiej przed sprzątaniem…

Doskonaląc swoją działalność oraz dążąc do realizacji założeń polityki Zarządu i spełnienia wzrastających oczekiwań mieszkańców podjęto się zoorganizowania i wdrożenia systemu zbiórki odpadów niebezpiecznych (baterii) w placówkach oświatowych na terenie Miasta.
Efektem prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów jest przede wszystkim zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska, aspekt edukacyjny
i proekologiczny polegający na wskazaniu mieszkańcom prawidłowego zagospodarowania odpadów opakowaniowych w celu ograniczenia uciążliwości środowiskowych.

i po sprzątaniu.

Koniec dzikich wysypisk

Wytwarzanie odpadów jest nieodłączną częścią życia współczesnego społeczeństwa, powodującą degradację środowiska oraz pogorszenie jakości życia. W związku z tym gospodarka odpadami prowadzona jest w oparciu o zasadę zapobiegania powstawania odpadów jak również maksymalnego ich wykorzystania. Około 18% wrocławskich śmieci trafia w miejsca do tego nieprzeznaczone na peryferyjne rejony miasta, miejsca mało uczęszczane tworząc tzw. dzikie wysypiska.
Dlatego też dla osiągnięcia poprawy stanu porządku i czystości w mieście Zarząd Gospodarki Odpadami od czerwca 1996 roku rozpoczął szczegółową inwentaryzację
i monitoring dzikich składowisk na terenie miasta. Celem przeciwdziałania temu zjawisku ZGO współpracuje ze służbami ochrony środowiska, a w szczególności z Wydziałem Środowiska i Rolnictwa UM Wrocławia oraz Strażą Miejską, podejmując wspólnie działania, które wpływają na ograniczenie ilości odpadów gromadzonych na nielegalnych wysypiskach. Współpraca ze Strażą Miejską zaowocowała utworzeniem „pogotowia śmieciowego”, które interweniuje na skargi wpływające od wrocławian. W wyniku zrealizowania prac porządkowych w pierwszym półroczu br. Zarząd Gospodarki Odpadami zlikwidował 57 nielegalnych wysypisk z terenów należących do gminy Wrocław.

„Dzikie wysypiska” przy ul. Racławickiej przed sprzątaniem…

Dla zapobiegania dalszego powstawania „dzikich wysypisk” i osiągnięcia lepszych rezultatów w zakresie utrzymania porządku i czystości w mieście, Zarząd Gospodarki Odpadami jest inicjatorem lub współorganizatorem wielu pionierskich i ciekawych akcji. Należą do nich między innymi „Sprzątanie Świata”, „Czyste Osiedla”, „Wiosenne porządki”.
W celu zmniejszenia liczby nielegalnych wysypisk od 2000 roku prowadzony jest odzysk odpadów z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej, polegający na przetwarzaniu odpadów na materiał frakcjonowany, wykorzystywany w celach inwestycyjnych i rekultywacyjnych. Do chwili obecnej poddano przerobowi około 1, 5 mln ton odpadów budowlanych, z których uzyskano ponad 1 mln ton materiału frakcjonowanego.

Plany na przyszłość

i po sprzątaniu.

Wszystkie działania podejmowane przez ZGO skierowane są na realizację postanowień zawartych w Wojewódzkim i Gminnym Planie Gospodarki Odpadami,
a w szczególności na dostosowanie systemu gospodarki odpadami gminy Wrocław do standardów europejskich. Dlatego też w roku 2006 Zarząd Gospodarki Odpadami planuje zrealizować następujące zadania: utworzyć stanowiska do magazynowania odpadów niebezpiecznych, system zbiórki przeterminowanych lekarstw oraz baterii w punktach zbiorczych, zakupić pojemniki na przeterminowane lekarstwa oraz baterie, stworzyć Mobilne Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych, rozszerzyć selektywną zbiórkę odpadów, zapobiegać i likwidować nielegalne składowiska odpadów komunalnych. W nadchodzącym roku planuje się również utworzyć obiekt demontażu odpadów wielkogabarytowych i stację przerobu odpadów budowlanych oraz zapewnić rezerwę terenową na magazynowanie odpadów.
Zadania planowane do realizacji przez ZGO na lata 2007-2008 obejmują: budowę kompostowni pryzmowej dla odpadów z pielęgnacji terenów zielonych, Organizację Punktów Dobrowolnego Gromadzenia Odpadów, rozwój i doskonalenie selektywnej zbiórki odpadów.

Pojemniki do zbiórki zużytych baterii

Natomiast w latach 2009-2012 planowana jest realizacja budowy lub rozbudowy kompostowni, akcja dalszego zapobiegania powstawaniu „dzikich wysypisk”, zakupu pojemników do zbiórki selektywnej odpadów opakowaniowych, powstanie kolejnych Punktów Dobrowolnego Gromadzenia Odpadów Niebezpiecznych oraz nadzór nad rozwojem oraz doskonaleniem selektywnej zbiórki odpadów (surowców wtórnych, niebezpiecznych, wielkogabarytowych, budowlanych).
Zasady działania gospodarki odpadami powinny opierać się na racjonalnych podstawach gospodarczych i ekonomicznych, z uwzględnieniem wymogów ochrony środowiska i zgodności z przepisami prawa. Takimi wyznacznikami kieruje się Zarząd Gospodarki Odpadami we Wrocławiu, tworząc kompetentną i odpowiedzialną jednostkę, która planuje swoje działania na najbliższe lata jak
i w okresach długofalowych.

Wiesława Krawiec