Skuteczny system ochrony bezpieczeństwa funkcjonowania systemu zaopatrzenia w wodę (SZW) musi być kompleksowy, spójny i niesprzeczny, a zastosowane bariery bezpieczeństwa powinny być zorganizowane wg koncepcji do wewnątrz SZW. Awaria jednej z barier nie powinna prowadzić do utraty bezpieczeństwa SZW, jeżeli bariery działają w głąb SZW, to ich konfiguracja tworzy system multibariery.

Od początku lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to w Kolonii odbył się I Kongres Nauki o Bezpieczeństwie, obserwuje się znaczący wzrost zainteresowania tą tematyką w teorii inżynierii systemów. W kraju ukazały się tematyczne monografie, m.in. „Podstawy bezpieczeństwa SZW” i „Metody analizy i oceny ryzyka związanego z funkcjonowaniem SZW”. Pojawiły się nowe definicje podstawowych pojęć, takich jak hazard (ang. hazard) – definiowany jako sytuacja mogąca spowodować utratę zdrowia, a nawet zejście śmiertelne ludzi, ryzyko (ang. risk) – definiowane jako miara stopnia zagrożenia, wyrażająca stopień szkodliwości hazardu i prawdopodobieństwo jego wystąpienia) oraz integralność zabezpieczeń (ang. safety integrity) – określa prawdopodobieństwo, że funkcje związane z bezpieczeństwem są prawidłowo wykonywane przez element za to odpowiedzialny.
Pojęcie ryzyka ma różnorodne znaczenie. Przykładem mogą być definicje przytoczone w naukach ekonomicznych, prawniczych czy technicznych. Na tej podstawie można stwierdzić, że występuje w tym zakresie zjawisko p...