Zorganizowanie sprawnego, a przy tym efektywnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi wymagało od gmin podjęcia decyzji w zakresie wyboru, odpowiedniego dla posiadanych uwarunkowań lokalnych, modelu zarządzania systemem na terenie gminy.

Obowiązek wdrożenia przez gminy szeregu rozwiązań związanych z zapoczątkowaną w styczniu 2012 r. tzw. rewolucją śmieciową1 oznaczał konieczność podjęcia i zrealizowania wielu działań organizacyjnych i prawnych, umożliwiających powstanie, a następnie sprawne funkcjonowanie systemu gospodarki odpadami komunalnymi.
 

Zorganizowanie systemu
Słusznie w związku z tym wskazywano, że podejmowane przez gminy działania muszą się skupiać m.in. na przygotowaniu koncepcji systemu, zorganizowaniu systemu poboru opłat, ich ewidencji i redystrybucji oraz egzekucji zaległych należności i zorganizowaniu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Ponadto gminy muszą zorganizować i przeprowadzić przetargi, zapewnić przekazywanie odpadów do miejsc ich zagospodarowania, z uwzględnieniem regionalizacji w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, a także zapewnić obsługę sprawozdawczości dotyczącej realizowanych obowiązków2.

Rozważając wybór alternatywnych rozwiązań związanych z możliwością powierzenia przez gminę realizacji zadań wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.)3, wskazuje się, że ustalenie struktury odpowiedzialnej za ?...