Zmiany w prawie wprowadzające zasadę ?zanieczyszczający płaci? oraz dalsze inwestycje w infrastrukturę wod-kan nie będą sprzyjać obniżaniu kosztów produkcji i dystrybucji wody oraz oczyszczania i odprowadzania ścieków. Pomimo poniesionych już ogromnych nakładów, inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową w aglomeracjach nie zostały jeszcze zakończone. Dlatego zrównoważone zarządzanie majątkiem w przedsiębiorstwie, które na przestrzeni kilku ostatnich lat w dużym stopniu rozbudowało swoją infrastrukturę, staje się niezwykle istotnym warunkiem dla utrzymania efektów inwestycji oraz kontroli kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa.

28 lipca 2010 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, w której prawo do czystej wody oraz sanitariatów uznano za jedno z podstawowych praw człowieka. Pomimo to aktualnie ponad 884 mln ludzi nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody, a do 2025 roku wg ONZ nie będzie go miało aż 1,8 mld ludzi. W tym roku też prezydent Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych 22 marca w Światowym Dniu Wody ogłosił początek Międzynarodowej Dekady Działania ?Woda dla Zrównoważonego Rozwoju 2018?2028?. rozpoczyna się też Międzynarodow Dekady Działania ?Woda dla Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Od kilku lat jednym z głównych tematów poruszanych podczas World Economic Forum w Davos i innych międzynarodowych konferencji są kwestie związane z wodą i zmianami klimatu. W 2015 roku na liście 28 czynników ryzyka, które będą miały na...