Zarządzanie środowiskowe wg norm ISO 14000 podstawą sukcesu polskich firm
Zagadnienia dotyczące ochrony środowiska mają coraz większy wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw i organizacji. Po działaniach doraźnych w zakresie ochrony środowiska (stosowanie filtrów, recykling) pojawiła się koncepcja czystszej produkcji. Od niedawna zaczęto również stosować normy opisujące system takiego zarządzania instytucją tak, aby efekty jej działalności były korzystne dla otoczenia (powietrze, woda, ziemia, zasoby naturalne, flora, fauna, człowiek i ich wzajemny wpływ na siebie). Powstała koncepcja trwałego, zrównoważonego rozwoju, czyli nieprzerwanego wzrostu gospodarczego z poszanowaniem zasobów naturalnych i ochroną środowiska.
Za jedną z podstaw polityki ochrony środowiska uznana została przez OECD zasada pełnej odpowiedzialności jednego lub wielu sprawców zanieczyszczeń, co związane jest z ponoszeniem skutków ekonomicznych swoich działań wywołujących zmiany w środowisku. W krajach Unii Europejskiej i większości krajów należących do OECD rozmiary kar finansowych i groźba utraty rynku stały się głównym mechanizmem wpływającym na strategię kontroli jakości uwzględniającej normy ekologiczne.
Ekologiczne zarządzanie przedsiębiorstwem
Przedsiębiorstwa odnoszące sukcesy coraz częściej poszukują nowych technologii i procesów produkcyjnych przyjaznych środowisku, w celu obniżenia kosztów i zredukowania...