Dokonując czynności odrzucenia ofert, zamawiający powinien powołać się na jedną z przesłanek wymienionych w art. 89 Prawa zamówień publicznych (P.z.p.). Tezę tę potwierdza Sąd Okręgowy (sygn. V Ca 1738/04).
Zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli jej złożenie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (ZNK). Dość często zdarza się, że oferenci, powołując się na art. 11 pkt 4 tej ustawy, utajniają jakąś część swojej oferty, czyniąc to nie zawsze zgodnie z prawem.
Czyn nieuczciwej konkurencji
Sytuacja taka miała miejsce w postępowaniu na remont drogi, gdzie wykonawca opatrzył klauzulą „tajemnica przedsiębiorstwa” wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Nie miał do tego prawa, gdyż zgodnie z art. 88a ust. 2 ustawy z 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej (DzU nr 101, poz. 1178) ewidencja działalności gospodarczej jest jawna. Podobnie ma się rzecz z informacją z Krajowego Rejestru Sądowego. Co zatem zamawiający powinien uczynić z taką ofertą? W orzecznictwie podano, że „Zamawiający jest związany dokonanym przez zamawiającego zastrzeżeniem co do wyłączenia jawności części informacji zawartych w ofercie, żaden bowiem przepis ustawy nie upoważnia go do dowolnego odnoszenia się do takiego zastrzeżenia. Sko...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?