Powodem kolejnej nowelizacji Prawa energetycznego (P.e.) jest konieczność transpozycji do prawa polskiego dyrektywy 2005/89/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 18 stycznia 2006 r.

Wymieniona dyrektywa dotyczy działań na rzecz zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i inwestycji infrastrukturalnych (Dz.Urz. WE L 33 z 4.02.2006 r.).
Przy okazji prac nad implementacją prawa wspólnotowego Ministerstwo Gospodarki ( MG) zaproponowało szeroką nowelizację P.e. (projekt z 17 lutego br. w wersji 3.3 liczy aż 44 strony). Obszerność tego dokumentu nie pozwala na jego kompleksowe omówienie w ramach jednego opracowania. Dlatego w niniejszym artykule uwagę skupiono na zagadnieniu, które wydaje się budzić największe zainteresowanie w sektorze energetyki odnawialnej. Chodzi o planowane zmiany w art. 7 P.e. i zasady przyłączania źródeł energii elektrycznej do sieci.
 
Zaliczka na poczet opłaty za przyłączenie do sieci
Najważniejszą i najszerzej dyskutowaną zmianą w art. 7 P.e. jest wprowadzenie instytucji zaliczki na poczet opłaty za przyłączenie. Zgodnie z proponowanym art. 7 ust. 8a P.e. podmiot ubiegający się o przyłączenie źródła do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV wnosi zaliczkę na poczet opłaty za przyłączenie do sieci w wysokości 30 złotych za każdy kilowat mocy przyłączeniowej określonej we wniosku. Z uzasadnienia d...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?