Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne (ZSEE) zaliczyć można do tzw. odpadów problemowych, czyli takich, których bezpieczne zagospodarowanie wymaga przestrzegania określonych zasad. O ich „problemowym” charakterze decyduje zawartość toksycznych metali ciężkich (np. ołowiu, kadmu, rtęci, baru) i szkodliwych substancji chemicznych.

Potęguje ten fakt prawidłowość najszybszego wzrostu masy tych odpadów w porównaniu do wszystkich rodzajów odpadów produkowanych przez człowieka.
W celu zapewnienia bezpiecznego dla środowiska i zdrowia ludzi przetwarzania ZSEE i powstających z niego odpadów ustalono zasady postępowania z nim oraz wymagania w zakresie wyposażenia zakładów przetwarzania. Prawidłowe postępowanie z ZSEE ma zapewnić kilka elementów. Na pewno zorganizowanie odbierania zużytego sprzętu od gospodarstw domowych oraz dołączanie informacji do sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych o zakazie umieszczania odpadów z tego sprzętu z innymi odpadami komunalnymi i potencjalnych skutkach dla środowiska oraz zdrowia ludzi wynikających z obecności składników niebezpiecznych w sprzęcie. Poza tym podstawą ma być prowadzenie publicznych kampanii edukacyjnych, informowanie prowadzących zakłady przetwarzania i recykling o możliwościach ponownego użycia i przetwarzania zużytego sprzętu przez wprowadzających go. Istotne jest również niezwłoczne usuw...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?