Artykuł dotyczy zasad udzielania zezwoleń na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.

Zgodnie z przepisami Ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (dalej jako u.z.z.w.z.o.ś.)1, prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków wymaga uzyskania zezwolenia. Wskazana reguła koresponduje z przepisami Ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (dalej jako u.s.d.g)2, zgodnie z którą działalność gospodarcza oznacza działalność wykonywaną w sposób zorganizowany oraz ciągły i obejmuje m.in. świadczenie usług. Co do zasady, zgodnie z art. 6 ust. 1 u.s.d.g., podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest dozwolone dla każdego na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa. Jak zauważa J. Rotko, jednym z warunków ograniczających wolność działalności gospodarczej jest obowiązek uzyskiwania stosownych zezwoleń3. Jego spełnienie upoważnia do podjęcia działalności związanej z prowadzeniem zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.

Przesłanki udzielenia zezwolenia

Omawiane zezwolenie jest decyzją administracyjną wójta (burmistrza, prezydenta miasta), wydawaną na wniosek przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, które musi spełniać określone w art. 16 ust...