Zniszczone i szkodliwe dla środowiska naturalnego kotłownie opalane miałem węglowym to wciąż codzienność w wielu systemach ciepłowniczych w Polsce. Ekologiczną i ekonomiczną alternatywą dla takich układów są w pełni zautomatyzowane kotłownie wykorzystujące jako paliwo biomasę, zwłaszcza biomasę pochodzenia drzewnego. Nośnik ten posiada nie tylko walory ekologiczne. Jako paliwo wytwarzane lokalnie przyczynia się ono również do aktywizacji gospodarczej całego regionu.

Przykład modernizacji kotłowni
W ramach modernizacji systemu cieplnego kotłowni w Gryficach stare kotły opalane miałem węglowym zostały zastąpione nowoczesnym systemem grzewczym o mocy 2,5 MW, wykorzystującym biomasę (zrębki drzewne) jako paliwo.
Gryfice leżą w obrębie Równiny Gryfickiej, w północnej części województwa zachodniopomorskiego. Gmina posiada charakter turystyczny i rolniczy, a podstawową gałęzią gospodarki miasta i gmin jest produkcja rolno-spożywcza. Ważną rolę odgrywa też przemysł drzewny i produkcja materiałów budowlanych.
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gryficach jest głównym dostawcą ciepła w mieście i obsługuje 13 kotłowni opalanych miałem węglowym, koksem, gazem oraz słomą o łącznej mocy zainstalowanej 10,6 MW.
Na przełomie 2003 i 2004 r. PEC zrealizował inwestycję, w ramach której zastąpiono dwie wyeksploatowane kotłownie węglowe jedną wspólną kotłownią wykorzystującą zautomatyzowane kotły opalane zrębkami drzewnymi, sytuując je w budynku jednej...