Technologia oddzielnego spalania biomasy w przedpalenisku energetycznego kotła węglowego pozwala na dodatkową produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w typowym kotle, bez dokonywania kosztownych zmian i przy udziale niewielkich nakładów inwestycyjnych.

Dla określenia założeń najbardziej efektywnej współpracy przedpaleniska z istniejącymi urządzeniami elektrowni na etapie projektowania należy szczegółowo przeanalizować kilka czynników. Są to opłacalność wykorzystania energii ze spalania biomasy dla produkcji dodatkowej energii elektrycznej i cieplnej, dobór wielkości przedpaleniska do kotła podstawowego, sposób doprowadzenia i rozprowadzenia w kotle węglowym spalin z przedpaleniska, wpływ pracy przedpaleniska na pracę innych urządzeń i instalacji elektrowni oraz zagadnienia ochrony środowiska.
Ustalono, że temperatura spalin ze spalania biomasy, przesyłanych z przedpaleniska do kotła, ze względu na wymagania transportowe nie może być zbyt wysoka. Jako optymalną przyjęto wartość 850°C, znacznie niższą od teoretycznej temperatury spalania przy ekonomicznym nadmiarze powietrza w palenisku.
Wobec tego do przedpaleniska, oprócz powietrza niezbędnego do spalania, doprowadza się również powietrze potrzebne do regulacji temperatury spalin wylotowych. Z tego powodu nadmiar powietrza w przedpalenisku (czyli stosunek rzeczywistej ilości powietrza potrzebnej do całkowitego spalenia paliwa do teoretycznej ilości powietrza) kształtuje się na w...