„Zbieram: pomagam”
Zgodnie z unijną dyrektywą z 4 lipca 2012 r., każdy przedsiębiorca, wprowadzający sprzęt AGD przeznaczony dla gospodarstw domowych, będzie miał obowiązek osiągać minimalny poziom zbierania zużytego sprzętu w wysokości stanowiącej co najmniej 35% masy wprowadzonego na rynek sprzętu w poprzednim roku kalendarzowym. Jak to jednak wygląda w praktyce?
Zgodnie z badaniami CECED-u (ang. European Committee of Manufacturers of Domestic Equipment) z 2011 r., ponad 50% konsumentów w Polsce zużyty sprzęt zatrzymuje w domu, oddaje go znajomym lub sprzedaje w Internecie. Co dzieje się ze sprzętem, który przekazujemy znalezionym w sieci ?specjalistom?? Najczęściej kończy żywot na śmietnikach bądź w rękach niewykwalifikowanych osób, które, dokonując samodzielnej rozbiórki, powodują uwalnianie się niebezpiecznych substancji do środowiska naturalnego. Z tego właśnie powodu UE wprowadziła dyrektywę. Główny jej cel stanowi osiągnięcie wybranego poziomu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska. Jest to możliwe tylko i wyłącznie dzięki organizowaniu efektywnych zbiórek zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) oraz za sprawą ich właściwego przetwarzania i recyklingu.
Podobny problem dotyczy tonerów i tuszy do drukarek. Każdego roku w Polsce sprzedaje się ok. 100 ? 200 mln sztuk różnego rodzaju tonerów do drukarek i kserokopiarek za ok. 1,5 ? 2 mld zł. Niestety, do odzysku trafia maksymalnie 50-70% pustych kaset. Reszta, którą można w...