Minął już niemal rok od zaprezentowania przez Komisję Europejską pakietu rozwiązań strategicznych, mających umożliwić stworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym.

Projekt przedstawiony przez Komisję opiera się na wdrożeniu filozofii, zgodnie z którą wytwarzane produkty będą wykorzystywane w modelu cyklicznym: wyprodukuj ? zużyj ? wykorzystaj ponownie. Wprowadzenie tej filozofii wymaga oczywiście wielu skoordynowanych działań, wśród których, oprócz odpowiedniego projektowania produktów umożliwiającego ich maksymalne ponowne wykorzystanie, należy także wyróżnić wprowadzenie efektywnego systemu zbierania posegregowanych odpadów już u źródła ich powstawania, czyli wprowadzenie tzw. systemu door-to-door. W polskich uwarunkowaniach może się on okazać szczególnie problematyczny w przypadku tzw. bioodpadów.

Istotą systemu door-to-door jest wydzielenie frakcji bio już u źródła, czyli segregacja bioodpadów przez mieszkańców. Wytwarzane w gospodarstwach domowych bioodpady muszą być zbierane przez mieszkańców do odrębnych plastikowych pojemników bądź worków. W efekcie nie mieszają się one z pozostałymi odpadami powstającymi w domostwie i nie zanieczyszczają ich. Istotnym elementem systemu jest częsty odbiór odpadów organicznych w celu wysyłania ich do instalacji kompostowania.

System odbioru door-to-door ściśle łączy się także z wymogiem indywidualnej odpowiedzialności finansowej mieszkańców za wyrzucane odpady, czyli z zasadą pay as you...