Odpady niebezpieczne w Polsce stanowią ilościowo niewielką część odpadów komunalnych, ale wpływają na nie toksycznie, a tym samym zagrażają zdrowiu ludzi i zwierząt oraz skażają środowisko przyrodnicze.
 
Dlatego, zgodnie z polityką ekologiczną państwa, należy jak najszybciej upo­rządkować system gospodarki odpadami komunalnymi, w tym również niebezpieczny­mi, na szczeblu krajowym, regionalnym oraz lokalnym.
Praktykowane dawniej i nadal gdzieniegdzie w kraju sposoby usuwania odpadów niebezpiecznych to: składowanie na wysypiskach nieizolowanych od środowiska lub „dzikich”, spalanie w piecach domowych lub kotłowniach, usuwanie do kanalizacji oraz wylewanie do wód powierzchniowych lub gruntu1.
 
Niebezpieczne praktyki
Składowanie na wysypiskach nieizolowanych lub „dzikich” powoduje wymywanie przez opady atmosferyczne składników rozpuszczalnych, które przenikają do wód powierzchniowych i podziemnych (stanowiąc zagrożenie ujęć wody pitnej), a także do gleb. Źródła te mogą być wykorzystywane jako punkty wody pitnej lub mieć kontakt z ujęciami wody dla gospodarstw domowych.
Spalanie odpadów w piecach, kotłowniach lub w instalacjach nieprzystosowanych do termicznego unieszkodliwiania odpadów prowadzi do emisji pyłów zawierających metale ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?