Tworzywa sztuczne znajdują się w naszym otoczeniu, stanowiąc elementy wielu produktów, a po ich zużyciu stają się odpadami. Ten cenny, kaloryczny surowiec nie powinien trafiać na składowisko, lecz zostać zebrany i poddany odzyskowi lub recyklingowi, aby w ten sposób zamknąć cykl życia produktu.

Redakcja poprosiła przedstawicieli polskich zakładów: komunalnego, przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, recyklingu tworzyw sztucznych oraz eksperta ds. recyklingu samochodów o podzielenie się doświadczeniami z tego zakresu. Wskazaliśmy również innowacyjne rozwiązania w zakładach, których stosowanie prowadzi do odzysku, co pozwala uniknąć składowania odpadów z tworzyw sztucznych.

 

Wojciech Głuszczak, prezes Zarządu Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku

Poziomy odzysku tworzyw sztucznych w gdańskiej Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) systematycznie wzrastają przy utrzymaniu stałej, akceptowalnej przez recyklerów jakości trafiających do nich surowców. Na terenie Gdańska ustawionych jest blisko 4000 pojemników do selektywnej zbiórki, z czego ok. 1300 na tworzywa sztuczne. W ramach zbiórki w 2014 r. pozyskano blisko 1300 ton tego surowca, co zapewniło wynik o 19% lepszy aniżeli w 2013 r. Natomiast z odpadów komunalnych wysortowano dodatkowo ponad 1500 ton tworzyw. Ponadto blisko 1000 ton pochodzi od kontrahentów Zakładu. Należy p...