Zbiórka sprzętu AGD oraz RTV
Gospodarka stałymi odpadami komunalnymi wpływa na subiektywnie pojmowane warunki życia mieszkańców danego obszaru. Jednym z jej elementów jest zbieranie i usuwanie odpadów wielkogabarytowych, a wśród nich zbędnego w gospodarstwie domowym sprzętu AGD czy RTV.
Należy podkreślić, że na podstawie umów międzynarodowych Polska jest zobowiązana do zbierania w gospodarstwach domowych zbędnego sprzętu AGD i RTV. Niestety, przez sześć miesięcy 2006 r. oficjalnie zebrano jedynie 2% masy urządzeń (5 tys. Mg), które zostały sprzedane1. Masa niepotrzebnych pralek, lodówek czy sprzętu wprawianego w ruch energią elektryczną w gospodarstwach domowych jest znacznie większa. Jednak w punktach skupu złomu nie rejestruje się pochodzącego z gospodarstw domowych sprzętu AGD czy RTV.
Wymieniona grupa przedmiotów zawiera metale ciężkie (w zależności od typu urządzenia oraz producenta) – ołów, kadm, chrom oraz rtęć2. Montowane w telewizorach kineskopy pokryte są od wewnątrz warstwą luminoforu, który spowodował zaliczenie ich do odpadów niebezpiecznych. W luminoforze znajdują się metale ziem rzadkich: itr, europ3.
Obecne sposoby zbierania
Obecne sposoby zbierania
Ważnym zagadnieniem dla ochrony środowiska w Polsce jest funkcjonowanie dwóch sposobów zbierani...