Pod koniec października Sejm uchwalił zmiany w projekcie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz w niektórych innych ustawach. Projekt został przegłosowany w trzecim czytaniu, a tym samym ustawa została skierowana do prac w Senacie.

Nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (u.z.z.w.) realizuje dotychczasowe zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, dotyczące wprowadzenia tzw. regulatora na rynku wody. Zaskakuje jednak tempo tych działań legislacyjnych. 
Pierwszy projekt nowelizacji u.z.z.w. pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji na początku września br. Po wyjątkowo krótkich konsultacjach społecznych opracowano kolejny projekt, który został skierowany do prac sejmowych (druk 1905). Sejm 27 października przyjął ustawę, którą przekazano do Senatu. Omawiany w niniejszym artykule projekt może ulec jeszcze zmianie w toku dalszych prac legislacyjnych, niemniej już teraz warto przyjrzeć się kierunkom proponowanych zmian. 
Przedstawione w projekcie rozwiązania mogą diametralnie zmienić dotychczasowy model nadzoru nad ustanawianiem cen i opłat za świadczenie usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Trudno jednak poddać kompleksowej ocenie proponowane zapisy, skoro póki co nie jest znana treść rozporządzeń wykonawczych do ustawy (w tym tzw. rozporządzenia taryfowego, które w procesie oprac...