Najnowsza nowelizacja ustawy Prawo energetyczne wprowadziła system wsparcia produkcji energii elektrycznej w OZE, oparty na zasadzie rozdziału cechy ekologicznej i samej energii wyprodukowanej w OZE.
System wsparcia zakładał trwały rozwój jednej z najbardziej przyszłościowych i dynamicznie rozwijających się w świecie branży. Jego celem było m.in. osiągnięcie celu indykatywnego nałożonego dyrektywą 2001/77/WE, a więc 7,5% energii w zużyciu energii brutto w 2010 r. oraz wykorzystanie krajowego potencjału OZE, szacowanego na 12,6-18,6 TWh rocznie. Zamierzenia w nim zawarte dotyczyły również tworzenia nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwach związanych z branżą OZE oraz w rolnictwie przy produkcji biomasy. Aby powyższe cele mogły zostać osiągnięte, niezbędne jest wyprodukowanie w 2010 r. ok. 12,6 TWh zielonej energii.
Na posiedzeniu sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa PIGEO przeprowadziło analizę możliwości realizacji tego celu, biorąc pod uwagę plany inwestycyjne przedstawicieli branży oraz realia ekonomiczne, proceduralne, organizacyjne i środowiskowe. Z analizy wynika, że w stosunku do 2005 r. w ciągu najbliższych trzech lat możliwe jest trzykrotne zwiększenie produkcji energii z wykorzystaniem biomasy zarówno w technologii współspalania, jak i samodzielnego spalania, jednak tu główną barierą będzie jej brak. Trzykrotnie może zwiększyć się również produkcja energii elektrycznej z bioga...