Istotą skojarzonego wytwarzania energii jest możliwość równoczesnego uzyskania energii elektrycznej i cieplnej bez marnowania blisko 50% energii pierwotnej (w porównaniu do produkcji rozdzielnej). Ponadto dochodzi do znaczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Energetyczne wykorzystanie biogazu obejmuje zarówno produkcję energii elektrycznej, jak i użycie ciepła odpadowego wytwarzanego przez agregat prądotwórczy. Takie podejście może zwiększyć rentowność przedsięwzięcia związanego z energetycznym wykorzystaniem paliw.
Podstawowy system kogeneracyjny
Podstawowy system kogeneracyjny składa się z modułu wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, energetycznego układu zabezpieczeń, rozdzielnicy napędów pomocniczych oraz automatycznej instalacji uzupełniania oleju. Moduł kogeneracyjny zbudowany jest w oparciu o silnik tłokowy, najczęściej zasilany gazem ziemnym, propanem lub biogazem powstałym na skutek fermentacji osadów ściekowych, odpadów komunalnych, biomasy itp. Silnik gazowy posadowiony jest na wspólnym wale z prądnicą synchroniczną, praca tych elementów umożliwia produkcję energii elektrycznej. W efekcie spalania gazu w silniku powstaje ciepło składające się na całkowitą produkcję energii cieplnej urządzenia. Odbierane jest ono przez układ wymienników ciepła. Natomiast jego pozostała część wypromieniowana zostaje z ko...