Zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci”
W obliczu nasilających się problemów związanych z gospodarką odpadami samorządy jasno i konsekwentnie wyrażają swoje stanowisko: potrzebujemy systemu, który sprawiedliwie podzieli zarówno obowiązki, jak i koszty.
Dlatego Unia Metropolii Polskich pozytywnie ocenia założenia ustawy, które zaprezentowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dotyczącej wprowadzenia w Polsce systemu rozszerzonej odpowiedzialności producentów – ROP.
Dlaczego ROP jest niezbędny?
Od dłuższego czasu mieszkańcy gmin, którzy płacą za zarządzanie odpadami, pokrywają znaczną część kosztów związanych z gospodarowaniem odpadami opakowaniowymi. Producenci, mimo że są głównym źródłem tych odpadów, mają jedynie ograniczony wpływ na pokrywanie tych wydatków. Taki stan rzeczy jest niezgodny z unijną zasadą „zanieczyszczający płaci” i społecznie niesprawiedliwy.
Należy bowiem pokreślić, że to producenci, w ramach opłaty za opakowania, powinni ponosić pełne koszty odbioru i zagospodarowania tych odpadów, a nie mieszkańcy naszych gmin. W obecnym stanie prawnym producenci płacą jedynie niewielką część kosztów recyklingu, co stanowi zaledwie 12% wydatków, podczas gdy mieszkańcy w miesięcznych opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi wydają od 7 do 16 zł na osobę na miesiąc, co pokrywa koszty zwi...