Zgrzewanie elektrooporowe: zasady dobrych praktyk wykonawczych
Polietylen stał się bardzo popularnym materiałem w ciągu ostatnich 25 lat. Istnieje wielu producentów rur, kształtek i zgrzewarek, a także wykonawców, którzy budują rurociągi z polietylenu.
Postęp w branży PE jest na tyle szybki, że nie wszyscy za nim nadążają. Praktyki z placu budowy rurociągów o średnicach 110, 160 czy 225 mm nie zawsze są właściwe dla średnic 710 czy 1000 mm.
Nowe technologie i zakresy średnic wymagają nowego podejścia i, niestety, także inwestycji w sprzęt. Jest jednak jeden czynnik, którego znaczenie nie zmienia się przy zgrzewaniu mufy elektrooporowej 25 mm i 1000 mm. Chodzi o czynnik ludzki.
To człowiek decyduje, czy zgrzew wykona poprawnie, czy nie. Oczywiście istotne są jakość rury, kształtki, parametry urządzenia do zgrzewania, ale nawet najdroższa technologia bez udziału człowieka i jego umiejętności nie jest zbyt wiele warta i sama nie zapewni sukcesu. To człowiek przesądza o tym, czy iść na skróty, a może jednak stosować się do instrukcji i zaleceń producenta rury, kształtki lub zgrzewarki. W końcu to człowiek podejmuje świadomą decyzję, czy wykona wszystkie czynności niezbędne do poprawnego zgrzewania i zgodnie z dobrą praktyką.
Pierwsze zagrożenia dla przyszłego połączenia zgrzewanego pojawiają się już w czasie transportu, przeładunku i składowania rur.
Transport i składowanie
Rury PE dostarczane są w postaci zwojów (krę...