Zieleń osiedlowa w praktyce: jak to się robi we Wrocławiu
U podstaw tego rozwoju stoi wzrost świadomości społecznej mieszkańców oraz wzrost ich oczekiwań w stosunku do najbliższego otoczenia miejsca zamieszkania i pracy.
Niezależnie od tego, czy myślimy o zieleni osiedlowej w skali regionu ? osiedla rozumianego jako obszar administracyjny miasta, czy też osiedla mieszkaniowego istniejącego ? np. kwartału kamienic, albo też nowoczesnego osiedla deweloperskiego ? potrzeby mieszkańców pozostają te same ? bliskość terenów zieleni ?na wyciągnięcie ręki?.
Rosnące oczekiwania
Jako projektant od 2005 r. obserwuję stale rosnące oczekiwania społeczne i idące za tym zmiany w podejściu zarządców terenów do jakości wyposażenia i utrzymania terenów zieleni. Obecnie samo zagospodarowanie zieleni w obszarach osiedli w wielu przypadkach nie jest wystarczające, ani zadowalające. Potrzeby mieszkańców, prezentowane w konsultacjach społecznych czy na portalach społecznościowych, pokazują, że tereny osiedlowe powinny być atrakcyjnie wyposażone w funkcje użytkowe, takie jak trasy spacerowe, rowerowe, atrakcyjne place do gier i zabaw, miejsca do sportu i rekreacji, spotkań sąsiedzkich itp. ?ubranych? w zieleń. Natomiast wyzwania dla inwestorów czy zarządców terenów to dostosowanie realizowanych projektów inwestycyjnych do zmian klimatycznych, ochrona zieleni istniejącej, stosowanie nowych technologii dla zieleni, pozwalających na lepsze jej utrzymanie, kreatywność w projektowaniu, duży walor atrakc...