Największą ułomnością polskiego prawa przetargowego jest uznawanie kryterium najniższej ceny za decydujące. Do niedawna dla przeciętnego obywatela sprawa była dość prosta: prace wykonane za niższą cenę – więcej pieniędzy zostaje w publicznej kasie.
 
Po ostatnio nagłośnionych problemach związanych z inwestycjami w Polsce zmieniła się nieco świadomość społeczna i coraz więcej mówi się o jakości, która stoi w sprzeczności z przesadnie niską ceną. Nadal pozostaje jednak pytanie, jakie działania należy podjąć, aby doprowadzić do rzetelnego wykonania inwestycji? Temat jest istotny, zwłaszcza w odniesieniu do inwestycji związanych z budową terenów zieleni, w przypadku których brakuje szczegółowo dopracowanych, ogólnie przyjętych specyfikacji.
 
Raz i dobrze
W miastach wojewódzkich jednostki zajmujące się zielenią posiadają coraz bardziej kompetentnych pracowników na etacie inspektora zieleni. Mimo to w przypadku wielu inwestycji i standardowych prac pielęgnacyjnych pojawiają się problemy z zapanowaniem nad sytuacją i wyegzekwowaniem wysokich standardów usług. O wiele gorzej sprawa wygląda na poziomie gmin oraz w przypadku dużych inwestycji, zwłaszcza związanych z drogami. Na tym poziomie nie ma potrzeby tworzenia stanowiska inspektora nadzoru terenów zieleni (INTZ). Temat zieleni spychany jest na dalsz...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?