Zieleń w strukturach zurbanizowanych może pełnić funkcje użytkowe, estetyczne i ekologiczne1. Posiada ona w architekturze i urbanistyce wyraźny związek z proekologicznymi postawami projektowymi.
Osiedla czy domy ekologiczne często potocznie nazywa się „zielonymi”, traktując oba określenia równoznacznie. Termin „zielona” architektura zakorzenił się na tyle mocno, że funkcjonuje w literaturze przedmiotu2 jako synonim architektury ekologicznej, przy czym akcentuje on postawy ukierunkowane bardziej na architekturę rodzimą niż na nowoczesny nurt eco-tech.
Ekologiczny aspekt wykorzystania zieleni jest wielowątkowy. Jego zarys można przedstawić w oparciu o ekologiczne znaczenie terenów zieleni w strukturach zurbanizowanych, tj. w znaczeniu: hydrologiczno-filtracyjnym, klimatotwórczym, biologicznym i higieniczno-filtracyjnym.
 
Znaczenie hydrologiczno-filtracyjne
Polega na retencji wody, ochronie wód gruntowych i zapewnieniu wody dostępnej organizmom. Główne zalety to zdolność terenów zieleni do przepuszczania wody opadowej oraz filtracja zanieczyszczeń w niej zawartych.
Z myślą o wykorzystaniu tych walorów opracowano program Green City Clean Waters, wdrażany w Filadelfii. Głównym impulsem do zmian był znaczny stopień zanieczyszczenia lokalnych rzek i strumieni wodnych. Rozle...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?