“Zielona” partycypacja społeczna
Partycypacja społeczna to proces, którego podstawą są działania oraz metody podejmowane przez obywateli w określaniu i rozwiązywaniu własnych problemów. Bez pierwszego elementu opartego na rzetelnych analizach dalsze kreatywne prace mogą okazać się bardzo trudne.
Wiele osób uważa, że partycypować mogą jedynie osoby zrzeszone w organizacjach pozarządowych np. działających w ramach stowarzyszeń. Nie da się ukryć, że odwieczna zasada „w grupie siła” na pewno ma istotną wagę, jednak należy podkreślić, że partycypować może każdy, nawet pojedyncza osoba czy instytucja (co czyni np. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie na różnych poziomach). Ważne jednak, aby podejmując wyzwanie, wiedzieć, jaki jest cel działań, który chcemy osiągnąć oraz aby mieć holistyczny pogląd i świadomość, np. jak proponowana inwestycja wpłynie na otoczenie.
Jak partycypować?
Jednym z obszarów o największej aktywności mieszkańców jest planowanie przestrzenne. Partycypacja społeczna odnosi się tu w dużej mierze do projektowania elementów nas otaczających, współtworzących krajobraz. Warty zauważenia jest jednak fakt, że krajobraz jest dobrem wspólnym, toteż liczba interesariuszy zainteresowanych tematem bywa ogromna. Niestety rzadko kiedy występuje sytuacja, w której wszyscy mają takie same cel...