Jednym z pierwszych skojarzeń, jakie nasuwają się na myśl o Japonii, są kwitnące drzewa sakury. Nie bez powodu przecież nazywana jest Krajem Kwitnącej Wiśni. Wiosenna tradycja podziwiania ulotnego piękna kwiatów japońskich wiśni ozdobnych – hanami, bo o niej mowa – 
od lat przyciąga tłumy turystów z całego świata. Jednocześnie stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń społecznych w życiu Japończyków. Nieco mniej znanym, ale równie zjawiskowym, jesiennym odpowiednikiem hanami jest momijigari – zwyczaj delektowania się widokiem zmieniających się kolorów liści drzew i krzewów. Dosłownie tłumaczyć go można jako „polowanie na czerwone liście klonu japońskiego”.

W przeciwieństwie do sakury, które kwitną w jednakowym czasie, bardzo intensywnie, ale krótko, sezon przebarwiania się liści drzew w Japonii przebiega znacznie dłużej. W zależności od lokalizacji i danego roku, okres ten może trwać już od września aż do początku grudnia, przesuwając się frontem z północy kraju na południe. Tym samym osiąga swoje kulminacyjne piękno w różnych miejscach, o różnym czasie, na co bezpośredni wpływ ma górzyste ukształtowanie wysp.
Nie tylko szkarłat
Tak jak symbolem hanami jest kwiat sakury, tak w przypadku momijigari tradycję ...