Zielona termoregulacja miast
Transformacja energetyczna miast w czasach zmian klimatu przybierze odmienną formę od dotychczas znanej. Jesienno-zimowe zużycie energii będzie znacznie niższe niż obecnie, na rzecz zwiększenia zapotrzebowania w okresach letnich. Ciepło jawne i ciepło utajone staną się elementami żywych i burzliwych dyskusji na temat przyszłości naszych aglomeracji. Czy w tych rozmowach zieleń miejska, jako element wspomagający regulację energii, zacznie być traktowana priorytetowo?
Wzrost średniej temperatury, przewlekła susza, niestabilność pogodowa oraz problemy w sektorze energetycznym zmuszają do zwiększenia udziału terenów zielonych w przestrzeni miast. O ile jesteśmy w stanie kontrolować energię w skali mikro, o tyle makropoziom, jakim są aglomeracje, wymyka się kontroli i zarządzaniu energią. Dotychczas krytyczne uwagi na temat możliwości łagodzenia stresu energetycznego na terenach zabudowanych z wykorzystaniem roślin milkną wraz ze wzrostem intensywności odczuwalnych przez nas zmian klimatu.
Bosco Verticale
Minione 20-25 lat można uznać za okres ze wzmożoną aktywnością publikacji tekstów dotyczących funkcji i roli zieleni na terenach zurbanizowanych w aspekcie zachodzących zmian klimatu. Zwroty takie jak: więcej, bardziej czy mocniej zastępują konkretne dowody liczbowe. Mało tego, realizowane są inwestycje z zasto...