Zainteresowanie zielonymi dachami z roku na rok zwiększa się. W Polsce to temat nadal świeży. Pomimo zrealizowania wielu zielonych dachów brakuje badań dotyczących ich funkcjonowania w warunkach krajowych.

Światowe osiągnięcia w tej dziedzinie są nieporównywalne, choć wciąż niewystarczające. Dzieje się tak dlatego, że funkcjonowanie zielonych dachów i ich wymierny, korzystny wpływ na środowisko miejskie zależą od bardzo wielu zmiennych i trudno przenosić wyniki badań z jednego obiektu na drugi. Dlatego wciąż prowadzi się badania, mając na uwadze także fakt, że warunki klimatyczne na świecie podlegają ciągłym zmianom, a prawidłowe funkcjonowanie zielonych dachów odnosi się zawsze do określonej sytuacji przyrodniczej w danym miejscu.
Podkreślana jest ich rola jako powierzchni ekokompensacyjnej, udział w zwiększaniu bioróżnorodności czy wartość estetyczna w przestrzeni miejskiej. Przeciętny mieszkaniec miasta zauważy przede wszystkim ich wartość wizualną. Jednak najważniejszą funkcją zielonych dachów jest ich udział w poprawie funkcjonowania hydrologii miejskiej, a dokładniej w retencjonowaniu wód opadowych na terenach zurbanizowanych1, 2, 3, 4.
 
Anomalia klimatyczne
Zaburzenia w bilansie wodnym terenów miejskich są jednym z najważniejszych zagrożeń współczesnego świata. Anomalia klimatyczne, w tym obfite i częste opady w m...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?