Monika Bartczak

Największe w Europie Środkowo-Wschodniej targi ekologiczne – POLEKO 2004 zgromadzą ponad 700 wystawców z 20 krajów. Międzynarodowe Targi Poznańskie, organizator imprezy, zapewniają, że nie zabraknie nowości. Patronat honorowy nad Targami objęli ministrowie środowiska, gospodarki i pracy oraz rolnictwa i rozwoju wsi.


Polska jest w trakcie wdrażania unijnych norm dotyczących ochrony środowiska. Przed nami lata zielonych inwestycji i dbałości o środowisko. Targi POLEKO, które odbędą się w dniach 16-19 listopada br. w Poznaniu, to okazja do nawiązywania kontaktów oraz forum wiedzy z zakresu najnowszych technologii i kierunków rozwoju branży ochrony środowiska.

Co w trawie piszczy?
Tegoroczna – 16. edycja POLEKO odbędzie się pod hasłem „Polski las elementem przyrody i kultury”. Targi obejmą wiele aktualnych i ważnych tematów: ochronę wód, gleby i powietrza, pomiar zanieczyszczeń, hałasu i wibracji, kontrolę i zarządzanie odpadami przemysłowymi, komunalnymi i niebezpiecznymi, odnawialne źródła energii, budownictwo przemysłowe i energetyczne oraz technikę komunalną.
Na powierzchni 12 tys. m2 licznie reprezentowani będą polscy i zagraniczni wystawcy (m.in. z egzotycznego Urugwaju). Łącznie swoją ofertę przedstawi 785 wystawców i firm, w tym 345 z zagranicy. Oficjalne wystąpienia narodowe zorganizują: Austria, Belgia, Dania, Niemcy, Szwecja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Włochy. Wystawcy zaprezentują najnowocześniejsze maszyny, urządzenia i technologie z zakresu ochrony środowiska, odpowiadające najwyższym światowym standardom. Pojawi się kilkadziesiąt produktów zupełnie nowych na rynku, m.in. polska maszyna do produkcji benzyny i oleju napędowego z kubków po jogurtach i zderzaków samochodowych. W zakresie gospodarki odpadami wśród nowości zaprezentowana zostanie m.in. technologia szybkiego kompostowania, a w dziedzinie oczyszczania ścieków i uzdatniania wody Reaktor Filmu Biologicznego z Ruchomym Złożem.Wzorem lat ubiegłych z ekspozycji targowej wyodrębnione zostaną dwa salony o charakterze wystawienniczo-edukacyjnym – Salon Czystej Energii i Salon Recyklingu, a jako alternatywa dla wcześniejszej edycji targów Investcity stworzony został Salon Investcity Środowisko. Ideą tego ostatniego są kolektywne wystąpienia gmin, powiatów i województw na wspólnych stoiskach. Dla firm wykonawczych i dostawców materiałów oraz urządzeń będzie to okazja do zapoznania się z potrzebami inwestycyjnymi samorządów w zakresie ochrony środowiska oraz zawiązania współpracy w zakresie gospodarki komunalnej.
W ramach POLEKO odbędzie się Międzynarodowa Giełda Kooperacji, koordynowana przez World Trade Center Poznań. Oferta udziału w giełdzie adresowana jest głównie do małych i średnich przedsiębiorstw, dla których będzie to szansa znalezienia partnerów do współpracy lub nowych odbiorców. W jej ramach aranżowane będą spotkania z potencjalnymi kooperantami z Polski i z zagranicy.
Dopełnieniem targowych wydarzeń będą liczne konferencje, warsztaty i spotkania biznesowe. Zostaną rozstrzygnięte prestiżowe konkursy w zakresie szeroko pojmowanej ochrony środowiska (patrz str. 23). Jak co roku imprezą towarzyszącą POLEKO będzie VIII Międzynarodowy Zjazd Ekologiczny – największa konferencja ekologiczna w Polsce.

Zjazd ekologów
Międzynarodowy Zjazd Ekologiczny rozpocznie się dzień przed Targami, 15 listopada. Tematem przewodnim VIII edycji Zjazdu będzie podsumowanie półrocznego członkostwa Polski w UE pod kątem zachodzących zmian oraz szans i zagrożeń w dziedzinie ochrony środowiska. Gośćmi i uczestnikami Zjazdu będą osoby zaangażowane w działalność na rzecz ochrony środowiska w kraju. Wezmą w nim udział przedstawiciele administracji państwowej, władz samorządowych, sektora usług komunalnych, polskich i zagranicznych przedsiębiorstw oraz innych instytucji i organizacji związanych z działalnością na rzecz ochrony środowiska.
Na zakończenie pierwszego dnia obrad uczestnicy Zjazdu zaproszeni zostaną do udziału w uroczystej Gali Zjazdu, podczas której wręczone zostaną prestiżowe nagrody i wyróżnienia przyznawane za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego. Będą to m.in. tytuł Promotor Energetyki Odnawialnej, przyznawany przez redakcję miesięcznika „Czysta Energia”, oraz Nagroda „Przeglądu Komunalnego” Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska. Ponadto rozstrzygnięty zostanie plebiscyt na Dyrektora Roku 2003 Zakładów Oczyszczania Miast. Po raz pierwszy też wręczone zostaną Certyfikaty Jakości „Gwarant Czystości i Higieny” Polskiego Stowarzyszenia Czystości i TÜV Rheinland.
Obradom Zjazdu towarzyszyć będzie szereg imprez równoległych, których tematyka skierowana jest do zróżnicowanych grup odbiorców. Odbędzie się m.in. Forum Celowych Związków Gmin i Powiatów Polskich „Tworzenie celowych związków gmin, rola powiatów we wspomaganiu procesu”. Ponadto przygotowano kilka seminariów, m.in. „Partnerstwo publiczno-prywatne jako forma finansowania inwestycji w ochronie środowiska”, „Polska w UE – nowy rynek ochrony środowiska” (dla firm zagranicznych) i „Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych – rok doświadczeń” W ramach promocji edukacji ekologicznej odbędzie się seminarium „Edukacja ekologiczna w szkole i gminie”, którego tematem wiodącym będzie „Selektywna zbiórka surowców wtórnych i baterii”.
Podczas Zjazdu „Przegląd Komunalny” rozstrzygnie V edycję Konkursu o Puchar Recyklingu, skierowanego do podmiotów, które podjęły działania zmierzające do zmniejszenia ilości gromadzonych i unieszkodliwianych odpadów przez zorganizowanie selektywnej zbiórki i odzysku surowców wtórnych oraz przekazanie ich do recyklingu. Nagrody zostaną rozdane w kategoriach: Szklana Statuetka, Srebrna Puszka, Lider Zbiórki Tworzyw, Złota Bela Makulatury, Edukacja Ekologiczna i Opakowania do Płynnej Żywności.

Forum na salonach
Salony Czystej Energii i Recyklingu to jedne z najczęściej odwiedzanych miejsc ostatnich edycji Targów POLEKO. Na specjalnie wydzielonych tematycznie i przestrzennie ekspozycjach zorganizowane są sale konferencyjne, gdzie odbywają się seminaria.
Salon Czystej Energii będzie doskonałą okazją do zapoznania się z ofertą firm działających na polu produkcji tzw. zielonej energii wytwarzanej z wykorzystywaniem zasobów odnawialnych. Reprezentowane będą też przedsiębiorstwa zarówno oferujące m.in. kotły na biomasę, pompy ciepła, kolektory słoneczne i pelety, jak i zajmujące się energetycznym wykorzystaniem biogazu.
W tym roku pierwszy raz w ramach Salonu odbędzie się trzydniowe Forum Czystej Energii, podczas którego poruszonych zostanie wiele tematów, począwszy od prawnych aspektów rozwoju energetyki odnawialnej, przez omówienie aktualnych zagadnień dotyczących poszczególnych źródeł energii, a na kwestiach finansowych kończąc.W ramach Salonu Recyklingu na oznakowanych stoiskach prezentowana będzie oferta firm związanych z przemysłowym przetwarzaniem odpadów oraz urządzenia służące do gromadzenia i wstępnego przetwarzania odpadów. Swoją działalność będą także promować organizacje odzysku. Nie zabraknie również (czterodniowego) Forum Recyklingu. W tym roku jego tematem przewodnim będzie ocena oraz konieczność wprowadzenia zmian w polskim systemie odzysku i recyklingu odpadów. Celem seminarium jest przedstawienie aktualnych zagadnień związanych z aspektami prawnymi, technicznymi, ekonomicznymi oraz edukacyjnymi odzysku i recyklingu odpadów. Do wygłoszenia referatów podczas Forum zaproszeni zostali przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, placówek naukowych, stowarzyszeń branżowych, firm działających na rzecz odzysku i recyklingu oraz placówek dydaktycznych i fundacji odpowiedzialnych za edukację ekologiczną.
Udział w jednym i drugim Forum jest bezpłatny. Organizatorami są Międzynarodowe Targi Poznańskie i firma Abrys. Patronat medialny sprawują „Przegląd Komunalny”, „Czysta Energia” oraz „Recykling”.

Nagrody dla najlepszych
Targi to także czas konkursów. Oprócz konkursów, które znajdą swój finał podczas Zjazdu Ekologicznego, tradycyjnie już rozstrzygnięty zostanie prestiżowy konkurs, w którym minister środowiska i prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wręczą nagrody za najlepszy wyrób lub wdrożone rozwiązanie technologiczne eksponowane na targach. Najlepsze produkty wyróżnione zostaną także Złotymi Medalami MTP.
Atrakcją dla publiczności będzie ogólnopolski szkolny Turniej maszyn wodnych, organizowany przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Łodzi.

Podczas przygotowania artykułu wykorzystano informacje własne oraz udostępnione przez Międzynarodowe Targi Poznańskie