Zielony Wałbrzych
W latach 90. w stan likwidacji postawione zostały wszystkie kopalnie węgla kamiennego. Przemysł wydobywczy wraz z kooperantami przemysłowymi i usługowymi był przez wiele lat dominującą gałęzią gospodarki w Wałbrzychu i w regionie. Stanowił także zasadnicze źródło utrzymania społeczeństwa. Po zamknięciu kopalń zaczęto zwracać szczególną uwagę na zanieczyszczenie oraz jakość powietrza. W związku z tym podjęto kroki w celu poprawy jakości powietrza, m.in. zwiększono nasadzenia topól oraz wierzb, tworząc monokulturę na terenie miasta. Obecnie drzewa te należało wyciąć ze względu na zły stan zdrowotny. Decyzją gminy Wałbrzych usunięto 90% topól oraz wierzb i zastąpiono je rodzimymi, odpornymi na zanieczyszczenie i zasolenie oraz na susze, drzewami.
W 2013 r. Roman Szełemej ? prezydent Wałbrzycha ? powołał stanowisko ogrodnika miejskiego. Po sześciu latach okazuje się, że to była bardzo dobra decyzja, ponieważ to jedyna osoba w gminie scalająca pracę wszystkich spółek miejskich oraz referatów w urzędzie związanych z utrzymaniem zieleni miejskiej. Do zadań ogrodnika miejskiego należy opiniowanie projektów, wyznaczanie nasadzeń drzew, wydawanie decyzji na usunięcie drzew, nadzór nad ukwiecaniem, aranżacja nowych skwerów oaz wiele innych zadań związanych z zielenią.
Można powiedzieć, że Wałbrzych jest bardzo zielonym miastem, a co za tym idzie, jego utrzymanie jest bardzo trudne. Na obrzeżach znajdują się wyjątkowe tereny w naturalny sposób wiążące miasto z o...