Zintegrowany System Zbiórki Odpadów Problemowych w Poznaniu
W założeniach do projektu Ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz zmianie niektórych innych ustaw z 9 sierpnia 2010r. zamieszczonego na stronie Ministerstwa Środowiska, opisane są zadania gmin.
Wśród nich w pkt 5 wymieniono: tworzenie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych w sposób zapewniający łatwość dostępu dla wszystkich mieszkańców gminy. W rozdziale 3a – „Przejęcie przez gminę obowiązków właścicieli nieruchomości” – w pkt 7 napisano: „Z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi będą również pokrywane koszty stworzenia i utrzymania przez gminę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, w szczególności: zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zużytych baterii, przeterminowanych leków, chemikaliów, w tym farb, rozpuszczalników i olejów odpadowych, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlano-remontowych, zużytych opon, odpadów zielonych, do których właściciele nieruchomości mogą bezpłatnie oddawać powyższe odpady komunalne”.
Poznań realizuje system, który podobny jest do tego planowanego do wprowadzenia w całej Polsce. Wiedząc o tym, że odpady problemowe wymagają specjalistycznego recyklingu, unieszkodliwiania lub utylizacji i nie mogą trafiać na ...