Zły mikroplastik
Mikroplastik ? wyraz ten nie figuruje w słownikach języka polskiego. Jest wyrażeniem nowym, skopiowanym z języka angielskiego, ale coraz popularniejszym, w miarę uświadamiania sobie wielkości problemów z nim związanych. Problematyczne jest chociażby odpowiednie używanie liczby mnogiej i pojedynczej.
Definicji naukowych mikroplastik ma już wiele, ale najogólniej można przyjąć, że są to małe cząstki (poniżej 5 mm średnicy), powstałe w wyniku podziału większych obiektów z tworzyw sztucznych (polimerów), które w wyniku działania sił fizycznych i warunków pogodowych rozpadły się na mniejsze, odporne na biodegradację kawałki. Do grupy mikroplastików można włączyć cząstki z opon samochodowych (ścieranie podczas jazdy) czy ubrań (odpadanie bardzo drobnych fragmentów podczas prania). Nie można także zapomnieć o drobinach produkowanych umyślnie i dodawanych do kosmetyków (np. peelingów) i innych substancji.
Mikroplastiki można więc podzielić na dwie grupy w zależności od ich pochodzenia, czyli intencji producenta:
- powstałe w sposób niezamierzony, w wyniku zużycia większych kawałków tworzywa sztucznego, takich jak ścieranie opon samochodowych w transporcie drogowym, mycie tekstyliów syntetycznych, a także poprzez degradację odpadów plastikowych, czyli rozdrobnienie śmieci w środowisku. Niezamierzone uwolnienie może mieć także miejsce w procesach produkcyjnych, np. w wyniku rozlania, wycieku lub niewłaściwego przechowywania;