Przepisy nowego Prawa zamówień publicznych, w celu zniwelowania zjawiska nadmiernej jednostronności umów, modyfikują m.in. reguły dotyczące aspektów finansowych realizacji kontraktów publicznych.

Powyższe znajduje swoje odzwierciedlenie w obligatoryjności przewidzenia w umowach o zamówienie publiczne, zawieranych na okres dłuższy niż 12 miesięcy, płatności cząstkowych albo zaliczek i klauzul waloryzacyjnych, jeżeli przedmiotem zamówienia są usługi albo roboty budowlane.

Płatności częściowe albo zaliczka

Obligatoryjność zastosowania jednego z mechanizmów: zaliczki albo płatności cząstkowych w umowach zawieranych na okres dłuższy niż 12 miesięcy wynika z art. 443 ust. 1 nowego Prawa zamówień publicznych (P.z.p.), w którym ustawodawca posłużył się zwrotami nakazującymi: ?zamawiający płaci? i ?udziela zaliczki?. Na marginesie należy zastrzec, że nie ma przeszkód natury prawnej, by zamawiający zastosował oba powyżej wskazane instrumenty wsparcia finansowego wykonawcy przy realizacji zamówienia.

Jak wskazano w uzasadnieniu, ?obowiązek ten będzie więc teraz dotyczył wszystkich kategorii umów zawartych na okres dłuższy niż 12 miesięcy, a nie tylko umów na roboty budowlane. Rozwiązanie takie powinno poprawić płynność finansową wykonawców, obniżyć po ich stronie koszty realizacji umowy w zakresie konieczności pozyskiwania finansowania, a w konsekwencji przełożyć się na kwestie konkurencyjności, atrakcyjnośc...