Zmiany składu ścieków w sieciach kanalizacyjnych
W ostatnich latach nastąpiła rozbudowa systemów kanalizacyjnych nie tylko w dużych aglomeracjach miejsko-przemysłowych, ale, co jest godne podkreślenia, również na obszarach wiejskich o rozproszonej zabudowie oraz w małych miastach.
Ze względu na błędy w zakresie planowania przestrzennego zrodziły się nowe problemy związane z kanalizowaniem przedmieść zwanych często suburbiami, dotyczące nie tylko kanalizacji ścieków sanitarnych, ale również odwodnienia terenu. Niniejszy artykuł ma uwidocznić zjawiska wpływające na jakość ścieków dopływających do oczyszczalni.
Zachodzące procesy
Projektując lub eksploatując system kanalizacyjny, bardzo często zapomina się, że płynące przez sieć kanalizacyjną ścieki ulegają procesom samooczyszczania. W kanalizacji grawitacyjnej dochodzi do wytrącania się zawiesin. Zjawisko to obserwuje się w każdym systemie kanalizacyjnym. Przy dużym wzroście przepływu ścieków dochodzi do odrywania osadów pod wpływem wzrostu naprężeń ścinających na dnie kanału, a oderwane cząstki osadów są hydrotransportowane1. Zjawisko to ma szczególne znaczenie dla składu ścieków doprowadzanych do oczyszczalni systemem kanalizacji ogólnospławnej.
Obecne w ściekach mikro- i makrozawiesiny to swoisty osad czynny. W bytowo-gospodarczych ściekach surowych liczba bakterii heterotroficznych wynosi od 1010 do 1011 na litr, a ich biomasa w przeliczeniu na ChZT daje średni...