Zmiany zasad ustanawiania służebności przesyłu
Nowelizacja kodeksu cywilnego, która weszła w życie 3 sierpnia 2008 r., zmodyfikowała treść art. 49 k.c. (nadającego urządzeniom służącym do przesyłania mediów status odrębnych od gruntu rzeczy ruchomych) oraz wprowadziła do polskiego prawa instytucję służebności przesyłu (art. 3051 inastępne k.c.).
Aktualnie toczą się prace nad kolejną zmianą przedmiotowych przepisów, która ma uwzględnić ponad dwuletnią praktykę ich stosowania i rozwiązać problemy, które ujawniły się na ich tle.
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy kodeks cywilny wpłynął do Sejmu 12 listopada 2010 r. (druk nr 3595) i po pierwszym czytaniu (15 grudnia 2010 r.) został skierowany do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.
Planowane zmiany w art. 49 k.c.
W aktualnie obowiązującym brzmieniu art. 49 k.c. ogranicza się do dwóch ustępów, z których pierwszy przesądza, iż urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa. Drugi zaś konstruuje roszczenie o odpłatne przejęcie takich urządzeń, z którym może wystąpić do przedsiębiorcy sieciowego osoba, która poniosła koszty budowy urządzenia i jest jego właścicielem (roszczenie o wykup urządzenia przysługuje ró...