W poprzednim wydaniu pisałem dość dużo o podjętych pracach, których celem jest nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Miałaby ona pomóc w usprawnieniu nowo budowanego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce i pomóc w pokonaniu ? często dość prozaicznych ? barier, które w obecnym stanie prawnym niejednokrotnie przysparzają lokalnym władzom sporych kłopotów.

Stan zaawansowania tych prac pozwala spodziewać się, że do połowy października br. powinny zostać zbilansowane wszystkie dotychczas zgłaszane postulaty, oraz wyłonione te, które uznamy za słuszne i wymagające uregulowania nowymi przepisami. Część zmian będzie polegać na czysto legislacyjnych zabiegach, mających za zadanie doprecyzowanie obecnie funkcjonujących zapisów.

Osobna i bardzo ważna kategoria zmian dotyczy uregulowań w zakresie funkcjonowania regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK-ów). Chcemy udoskonalić przepisy w tym zakresie, przy czym zależy nam, by, z jednej strony, nadmiernie nie ingerować w rynek, z drugiej zaś ? by uporządkować kwestie dotyczące zwłaszcza nowych inwestycji w gospodarce odpadami. Wiadomo bowiem, że takie przedsięwzięcia są niezbędne (mamy za mało nowoczesnych zakładów), jednak musimy czuwać, by nie doszło do sytuacji, w której nowo budowane zakłady (w dodatku z dofinansowaniem unijnym i znaczącym udziałem środków publicznych) będą ze sobą konkurować, a wręcz wzajemnie się wykluczać. Tutaj największa odpo...