Licznie odbywające się ostatnio konferencje i seminaria oraz artykuły publikowane w prasie branżowej łączy temat biogazowni. Skutkiem tego jest coraz więcej informacji dotyczących technologii, organizacji, finansowania oraz prawnych aspektów inwestycji.
Są to niewątpliwie bardzo ważne i interesujące zagadnienia z punktu widzenia każdego inwestora, który, uruchamiając produkcję biogazu, chciałby w możliwie bliskiej perspektywie osiągać zyski ze sprzedaży energii. Niestety, stosunkowo rzadko mówi się o tym, że profity, jakie generuje biogazownia, zależą w znacznej mierze od umiejętności kontrolowania i prawidłowego kierowania procesem biochemicznym, któremu zawdzięczamy produkcję biogazu. Ponieważ w każdym fermentorze działają miliardy żywych mikroorganizmów, zapanowanie nad ich biologią bywa trudne i wymaga doświadczenia oraz specjalistycznej wiedzy.
Dobór substratów pod kontrolą
Znając potencjalną lokalizację biogazowni, inwestor na ogół wie, jakiego rodzaju substraty i w jakiej ilości w skali roku są dostępne w tym miejscu. Nie zawsze jednak ma świadomość, że biogaz w sposób opłacalny, wydajny i stabilny nie może być produkowany ze wszystkiego, co można nazwać biomasą i co uda się wrzucić do fermentora. Niestety, mimo że działające biogazownie rolnicze lub rolniczo-utylizacyjne w Polsce można policzyć na palcach, to istnieją już rodzi...