Odnawialne źródła energii są szybko rozwijającą się branżą rynku elektroenergetycznego. Unia Europejska przeznaczyła dla Polski pokaźne fundusze na inwestycje z zakresu budowy jednostek do wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Wsparciem objęte zostaną m.in. projekty dotyczące budowy lub zwiększenia mocy jednostek wytwórczych wykorzystujących energię wiatru. Niejednokrotnie uzyskanie zewnętrznego wsparcia finansowego ma bardzo duże znaczenie dla powodzenia całej inwestycji, jaką jest wybudowanie farmy wiatrowej. Inwestor, którego działalność jest ukierunkowana na budowanie farm wiatrowych, musi być przygotowany na podjęcie szeregu istotnych decyzji, począwszy od wybrania terenu pod inwestycję, a skończywszy na uzyskaniu koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w odnawialnym źródle energii. Niezależnie od wielkości inwestycji (1 turbina lub 20 turbin), mamy do czynienia z dużymi kosztami inwestycyjnymi, które obecnie w polskich realiach zwracają się w ciągu 5 do 10 lat.
 
Ważne pytania
Oczywiste jest, że podstawową kwestię przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych stanowi weryfikacja, czy dana inwestycja jest atrakcyjna z punktu widzenia jej rentowności. Inwestowanie w energetykę wiatrową ma na celu maksymalizację zysków inwestora. Stąd planując inwestycję, należy dobierać optymalne jej parametry. Jeden z istotnych element&oa...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?