Tereny zieleni w miastach spełniają różne funkcje, z których najważniejszą – choć często przez nas niezauważalną –jest funkcja biologiczna. To ona odgrywa znaczącą rolę w życiu człowieka, bowiem jest źródłem lepszego samopoczucia i dostarcza sił.

Jedną z zalet zieleni, która zasadniczo wpływa na nasze zdrowie, jest jej ujemne jonizowanie powietrza. Źródłem jonów ujemnych jest roślinność, a głównym ich producentem – chlorofil. Zjonizowane ujemnie powietrze wpływa korzystnie na stan fizyczny i psychiczny ludzi, a jony ujemne są niezbędne dla prawidłowego przebiegu podstawowych reakcji utleniania i redukcji w procesach przemiany materii. Sprzyjają one asymilacji tlenu w pęcherzykach płucnych (łączenie się z hemoglobiną) i ułatwiają oddychanie, umożliwiając wydzielanie CO2 do otoczenia (co jest możliwe tylko wówczas, gdy w otoczeniu występują jony ujemne). Powietrze dobrze wysycane jonami ujemnymi pomaga w leczeniu nieżytu górnych dróg oddechowych i nadciśnienia tętniczego krwi, a także przyspiesza gojenie się ran, wspomaga obwodowy system nerwowy i likwiduje migreny.
W górach w 1 cm3 powietrza znajduje się ok. 4 tys. jonów ujemnych i blisko 6 tys. jonów dodatnich. Jest to teren, w którym dobrze i szybko odpoczywamy, podczas gdy w mieście latem jest tylko 500-1000 jonów ujemnych, a na terenach pozbawionych roślinności – zaledwie 200 w 1 cm3. Tutaj nasze samopoczucie jest znacznie gorsze – szybci...