Znak wodny polskich miast
Dotychczas w Polsce ślad wodny został oszacowany dla Wrocławia w 2014 r., a obecnie zakończona została analiza śladu wodnego dla kolejnych miast: Cieszyna, Ełku, Jasła, Kalisza i Milanówka. Wykonano ją w ramach realizacji projektu ?Ślad wodny jako narzędzie edukacji, integracji i podejmowania inicjatyw na rzecz ochrony zasobów wodnych miast?, współfinansowanego ze środków UE w ramach POIŚ, a realizowanego przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć ?Energie Cités?.
Ślad wodny, który rozumiany jest jako ilość wody zużywanej na terenie miasta, został określony w podziale na: ślad zielony, niebieski oraz szary. Zielony ślad wodny to część wód opadowych, która nie zmienia się w spływ powierzchniowy, lecz jest pobrana przez rośliny do wzrostu lub transferowana do atmosfery w wyniku parowania z roślinności. Niebieski ślad wodny obejmuje parowanie z powierzchni uszczelnionych (zabudowa, ulice itp.), zużycie wody, magazynowanie wody opadowej oraz jej eksport poza granice miasta. Szary ślad wody określany jest natomiast jako objętość wody, która byłaby potrzebna do rozcieńczenia wytworzonych na danym obszarze zanieczyszczeń do takiego stopnia, aby jakość uzyskanej wody nie przekraczała ustalonych standardów. Szary ślad wodny określa się na podstawie ładunku zanieczyszczeń w ściekach.
Uzyskane wyniki obliczeń pozwalają określić wielkość śladu wodnego miast biorących udział w projekcie na poziomie od ok. 2,2 mln m3/rok (Milanówek) do ok. 5,6 mln m3