Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody1 (art. 34 ust. l) rada gminy może wyznaczyć obszar chronionego krajobrazu oraz wprowadzić ochronę w drodze uznania za pomniki przyrody, stanowiska dokumentacyjne, użytki ekologiczne i zespoły przyrodniczo-krajobrazowe. Wprowadzenie tych form ochrony przyrody w drodze uchwały rady gminy może nastąpić wtedy, jeżeli nie zostały one wprowadzone przez wojewodę.

Chronione obszary i inne twory przyrody muszą być urzędowo oznakowane (art. 50 ust. 2 ustawy o ochronie przyrody, przez umieszczenie tablic informujących o poddaniu pod ochronę i obwieszczających o wprowadzonych ograniczeniach i zakazach. Oznakowanie spełnia funkcje informacyjne dla obywateli. Bez takiej informacji trudno się bowiem zorientować, czy dany obszar lub twór podlega lub nie podlega ochronie.
Rozporządzeniem Ministra Środowiska2, wydanym na podstawie art. 50 ust. 2a ustawy o ochronie przyrody2, ustalony został wzór tablic informujących o poddaniu pod ochronę dla poszczególnych form ochrony przyrody oraz obwieszczających o ograniczeniach i zakazach wprowadzonych dla obszarów i obiektów chronionych. Gminy ustanawiające wymienione formy ochrony przyrody muszą więc je także odpowiednio oznakować (tabela).
Tabela - Opis oznakowania form ochrony przyrody (Tu otworzysz dokument w formacie pdf zawierający...